چهار شنبه 12 آبان 1395
  • تلفن تماس:021-88033910
1399/02/16 در ساعت 11:39:16

تدوین آیین‌نامه‌هایی برای تسهیل در فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان

آیین‌نامه‌ای در حال تدوین است که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از درصدی یارانه برای تجهیزات آزمایشگاهی استفاده کنند.

تدوین آیین‌نامه‌هایی برای تسهیل در فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد صاحبکار خراسانی سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری فارس با بیان اینکه کار اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از آذر ماه سال 91 آغاز شده است، گفت: مهمترین مسئله در این قانون تعریف شرکت دانش‌بنیان بود که برای ارزیابی این شرکت‌ها کارگروه ارزیابی با ساختار فراوزارتخانه‌ای تشکیل شد.

وی گفت: تا روز گذشته 9441 شرکت دانش‌بنیان ثبت‌نام اولیه داشتند و از این تعداد 4 هزار و 98 شرکت وارد فرآیند ارزیابی شدند و یک هزار و 674 شرکت می‌توانند از مزایای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنند،‌ البته در سال 92 حدود 10 شرکت و در سال 93 حدود 500 شرکت وارد فرآیند ارزیابی قرار گرفته‌اند.

صاحبکار خراسانی ادامه داد: حدود 1600 شرکت نیز هنوز تأیید نشده‌اند و ارزیابی‌ها به صورت یک یا دو سال یکبار تمدید می‌شود و بر این اساس 120 شرکت در ارزیابی مجدد از فهرست شرکت‌های دانش‌بنیان خارج شده‌اند.

وی استفاده از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی را مهمترین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برشمرد و عنوان کرد: در سال 92 حدود 41 شرکت به عنوان نخستین شرکت‌ها، شرکت‌های مشمول حمایت‌های مالیاتی معرفی شدند که این تعداد در انتهای اسفند ماه 93 حدود 1500 شرکت بود ولی در حال حاضر به بیش از 400 شرکت رسیده است.

سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: 20 شرکت را نیز برای استفاده از مزایای گمرکی به گمرک معرفی کردیم و ورود به داخل شعاع 120 کیلومتری شهر نیز برای شرکت‌های دانش‌بنیان ممنوع نیست، همچنین در رابطه با تسهیلات نظام وظیفه نیز با بنیاد نخبگان نیروهای مسلح هماهنگ کردیم که تاکنون 15 نفر برای این منظور معرفی شدند.

وی افزود: آیین‌نامه‌ای در حال تدوین نهایی است که بر اساس آن شرکت‌های دانش‌بنیان از درصدی یارانه برای تجهیزات ‌آزمایشگاهی استفاده می‌کنند.

صاحبکار خراسانی گفت: تسهیلات معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان نیز سقف ندارد که این شرکت‌ها تا هر سقفی که کالا یا خدمات دانش‌بنیان تولید کنند می‌توانند از معافیت مالیاتی بهره‌مند شوند به طوری که برخی شرکت‌ها با فروش بیش از 20 میلیارد تومان نیز معافیت مالیاتی گرفتند.

وی همچنین گفت: برنامه ویژه‌ای برای افزایش صادرات دانش‌بنیان با همکاری معاونت امور بین‌الملل معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور نیز داریم.

وی در رابطه با نامه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به معاون اول رئیس جمهور برای کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان در رابطه با معافیت مالیاتی گفت: این بحث در کمیسیون اقتصادی مطرح شده و امیدواریم در هیأت وزیران نیز به تصویب برسد.

0%