چهار شنبه 12 آبان 1395
  • تلفن تماس:021-88033910
1399/02/16 در ساعت 11:39:16

ساخت دستگاهی که نانوحامل‌ دارویی تولید می‌کند

یک شرکت نوپای کانادایی موفق شده ابزاری برای تولید ساختارهای مولکولی پیچیده ارائه کند. با این دستگاه می‌توان نانوحامل‌های دارویی تولید کرد.

ساخت دستگاهی که نانوحامل‌ دارویی تولید می‌کند

یک شرکت نوپای کانادایی موفق شده ابزاری برای تولید ساختارهای مولکولی پیچیده ارائه کند. با این دستگاه می‌توان نانوحامل‌های دارویی تولید کرد.
شرکت نانوسیستمز پرسیشن (Precision NanoSystems) دستگاه رومیزی ساخته است که می‌توان با آن مولکول‌های خودآرا تولید کرد، مولکول‌هایی که برای حمل دارو یا مواد ژن‌درمان مناسب بوده و می‌توان آن را مستقیما وارد سلول بدن انسان کرد.
در این روش با استفاده از سیالات در مقیاس نانو می‌توان مواد اولیه نظیر رشته‌های DNA یا RNA را به هم متصل کرد و با کمک مولکول‌هایی نظیر اسیدهای چرب، ساختار توخالی ایجاد کرد.

در این روش، هدف ساختن ابزاری برای رهایش مولکول‌های سمی به درون سایت بیماری نظیر تومور سرطانی است. با این کار اثرات جانبی دارو نظیر ریختن موی سر دیگر وجود نخواهد داشت. اما این فناوری کاربردهای متعدد و جالبی نیز در بخش ژن‌درمانی دارد به طوری که می‌توان ژن مورد نظر را در محل از پیش تعیین شده رهاسازی کرد.
تا کنون یکی از بزرگترین چالش‌ها در بخش ژن‌درمانی، وارد کردن ژن یا مولکول مورد نظر به داخل سلول است که معمولا با کارایی بسیار پایینی انجام می‌شود.
کولیس از محققان این پروژه می‌گوید: «معمولا با روش‌های رایج ترکیب مواد، با کارایی پایین می‌توان ساختارهای پیچیده تولید کرد اما با استفاده از این فناوری جدید که مبتنی بر میکروسیالی است می‌توان با کنترل بالا مولکول‌ها را وادار به خودآرایی کرد.»
با این روش جدید امکان تولید و خودآرایی مولکول‌ها و ساختارهای مختلف دارویی فراهم می‌شود و می‌توان با ابعاد و اشکال مختلف ترکیبات دارویی ایجاد کرد. این روش امکان تولید مولکول‌های کوچک دارویی را فراهم می‌سازد، مولکول‌های که به سادگی وارد سلول‌ها می‌شوند.
این شرکت تا کنون به 18 کشور مختلف جهان تجهیزات خود را صادر کرده است. بیشتر مشتریان این شرکت، شرکت‌های دارویی و آزمایشگاه‌های دانشگاهی هستند.
نانوسیستمز پرسیشن اخیرا مبلغ 13.4 میلیون دلار سرمایه از سوی یک شرکت سرمایه‌گذار در حوزه زیست‌فناوری دریافت کرده است.
یکی از نقاط قوت فناوری جدید نانوسیستمز این است که کاربر می‌تواند از مقدار بسیار کم مواد تا حجم انبوه تولید داشته باشد. منبع :منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا

0%