چهار شنبه 12 آبان 1395
English
  • تلفن تماس:021-88621309

صندوق حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری

1396/07/02 در ساعت 10:23:04

مدیر گروه نظارت و ارزیابی ستاد توسعه زیست فناوری؛

ضرورت دستیابی به تولیدات زیست فناوری تا ۳۱ میلیارد دلار

مدیر گروه نظارت و ارزیابی ستاد توسعه زیست فناوری؛

مدیر گروه نظارت و ارزیابی ستاد توسعه زیست فناوری گفت: ما باید بتوانیم تا سال ۱۴۰۴ میزان ۳۱ میلیارد دلار فروش داشته باشیم.

دکتر مرتضی مرادی در حاشیه چهارمین نمایشگاه زیست فناوری در جمع خبرنگاران افزود: ما باید بتوانیم در حوزه زیست فناوری تا سال ۱۴۰۴، ۳۱ میلیارد دلار تولید و فروش داشته باشیم تا به اهداف نقشه جامع علمی کشور و تحقق ۳ درصد بازار جهانی دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد:  اگر بخواهیم به این عدد دست بیابیم باید در یک روند صعودی و منطقی رشد پیدا کنیم زیرا نمی توانیم جهش یک شبه ای داشته باشیم.

مدیر گروه نظارت و ارزیابی ستاد توسعه زیست فناوری خاطر نشان کرد: این گفته به معنی آن است که باید در سال های پیش رو نیز درآمد قابل توجهی از زیست فناوری برای کشور ایجاد شود به گونه ای که تا سال ۱۴۰۴ به صورت تجمعی میزان درآمد کشور از محل فروش محصولات زیست فناوری بالغ بر ۱۱۰ میلیارد دلار باشد.

به گفنه وی، تحقق این موضوع کشور را تا حدود زیادی از اقتصادنفتی رها می کند.

مرادی عنوان کرد:  راهبرد ما برای رسیدن به این بازار باید تدوین شود تا بتوانیم به برنامه ریزی ها در این زمینه دست بیابیم و درآمدی از زیست فناوری کسب کنیم که مطابق برنامه ریزی هایمان باشد. در این میان راهبرد توسعه بازارهای خارجی و صادرات باید پر قدرت تر از گذشته دنبال شود.

مرادی با تاکید بر اینکه باید زیست فناوری به بازار ۳درصدی برسد، بیان داشت: همچنین لازم است که حداقل صادرات یک ونیم درصدی در این زمینه داشته باشیم به بیان دیگر لازم است بیش از نیمی از تولیدات کشور صادر شود. بنابراین شرکتهای زیست فناوری باید آمادگی حضور در بازار پر رقابت بین المللی را داشته باشد و اهداف صادراتی آنها باید از هم اکنون مشخص شود. 

وی با بیان اینکه دیپلماسی اقتصادی نقش برجسته ای در توسعه ابعاد اقتصاد  زیست فناوری کشور و توسعه بازارهای خارجی آن دارد، گفت: لازم است برای تدوین برنامه های فروش و بازار ابعاد اقتصاد زیستی در کشور و دنیا رصد و آینده نگاری شود.