چهار شنبه 12 آبان 1395
  • تلفن تماس:021-88033910
1396/08/22 در ساعت 16:55:46

در دیدار وزیر علوم افریقای‌جنوبی با معاون علمی رییس‌جمهور تاکید شد؛

ضرورت توسعه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و آفریقای جنوبی

در دیدار وزیر علوم افریقای‌جنوبی با معاون علمی رییس‌جمهور تاکید شد؛

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با وزیر علوم و فناوری آفریقای جنوبی دیدار کرد و در این دیدار بر گسترش همکاری‌های علمی و فناوری دو کشور تاکید شد.

در دیدار سورنا ستاری با نالدی ماندیا پاندور، وزیر علوم و فناوری آفریقای جنوبی، طرفین بر گسترش همکاری‌های دو جانبه تاکید کردند و با اشاره به دیدار پیشین خود با یکدیگر در حاشیه اجلاس سالانه علم و فناوری در ژاپن، توسعه همکاری‌های دو کشور را ضروری دانستند. 

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در این دیدار، مهم‌ترین محور تعامل با جامعه جهانی را پتانسیل بالای انسانی کشور عنوان کرد و گفت: ایران گام‌های بلندی را برای گذار از یک اقتصاد منبع‌محور به سوی اقتصادی متکی به توانمندی نیروی انسانی برداشته است.

وی افزود: در حال حاضر ایران با در اختیار داشتن ۵ میلیون دانشجو و چهارمین کشور تربیت‌کننده فارغ‌التحصیل رشته‌های فنی و مهندسی در مسیر اقتصادی دانشی حرکت می‌کند. 

ستاری با اشاره به برگزاری سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی در اول آبان سال جاری در پرتوریا و امضای سند آن توسط وزیر امور خارجه ایران و وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی، عنوان کرد: بر اساس بند "علم و فناوری" این سند، خواهان افزایش تعاملات و همکاری‌ها با آفریقای جنوبی هستیم.

در ادامه این جلسه، نالدی ماندیا پاندور، وزیر علوم و فناوری آفریقای جنوبی ضمن تشکر از میزبانی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، بر آمادگی و وجود ظرفیت‌های تعامل میان کشورش با ایران تاکید کرد.

ماندیا پاندور، مهترین مشکل آفریقای جنوبی را وضعیت اشتغال جوانان آفریقا عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی استارتاپ‌ها، انکوباتورها و مراکز نوآوری از مهمترین اولویت‌های همکاری آفریقای جنوبی با ایران است. 

وی همچنین تصریح کرد: آفریقای جنوبی آمادگی دارد که در سطح بنگاه‌های کوچک و متوسط تسهیلاتی را در اختیار فناوران و مهندسان ایرانی قرار دهد.

احمد علائی طباطبائی، معاون قائم مقام امور بین‌الملل نیز در این نشست، ضمن اشاره به همراهی تعدادی از  شرکت‌های فناور ایرانی در حوزه‌های مختلفی چون بیوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی و دارو، در سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به آفریقای جنوبی، گفت: مذاکرات صورت گرفته با شرکت‌های آفریقای جنوبی فرصتی مغتنم و مناسب در برقراری ارتباط بیشتر ایران با کشور آفریقای جنوبی است.

در این دیدار، مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری نیز گزارشی از اقدامات مشترک انجام شده در حوزه زیست فناوری و دارو با آفریقای جنوبی ارائه کرد.

وی همچنین بیان کرد: با توجه به ابراز علاقه‌مندی آفریقای جنوبی برای همکاری در حوزه زیست فناوری، ایران در انتقال دانش به آفریقای جنوبی آماده همکاری است.

بر اساس اعلام معاونت علمی، در پایان این دیدار مقررشد به منظور افزایش تعاملات و همکاری‌های دوجانبه، هیأتی از متخصصان و فناوران هر دو کشور از زیرساخت‌های طرفین بازدید کنند.