چهار شنبه 12 آبان 1395
  • تلفن تماس:021-88033910
1396/09/16 در ساعت 11:09:54

تأثیر ۱۰ سال سرمایه گذاری در بیوتکنولوژی؛

ارتقای ۲۲ پله ایران در زیست‌فناوری

تأثیر ۱۰ سال سرمایه گذاری در بیوتکنولوژی؛

زیست‌فناوری از دانش‌های نوین دنیا می‌باشد که قرن ۲۱ را تحت تأثیر خود قرار داده است و ایران توانسته است با صعود ۲۲ پله‌ای در این حوزه به یکی از کشورهای برتر در آن تبدیل شود.

توجه مسئولان ایران به توسعه فناوری‌های نوین دستاوردهای مثبتی داشته است؛ در بخش زیست‌فناوری ایران توانسته است جزو ۱۵ کشور برتر این حوزه قرار گیرد.

به گفته مصطفی قانعی هم‌اکنون هزاران دانشجو در کشور در رشته‌های مرتبط با زیست‌فناوری تحصیل می‌کنند. این دانشجویان نیروی انسانی مورد نیاز برای فناوری های زیستی را برای آینده کشور تأمین خواهند کرد و مردم انتظار دارند از بیوتکنولوژی ثروت آفرینی شود.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در خصوص رتبه ایران در انتشار مقالات علمی زیست‌فناوری بیان نمود: ایران با حجم تولید مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۵ داشت رتبه ۳۶ ام جهان بود و هم‌اکنون با توجه دانشگاه‌ها به این حوزه ایران توانسته است ۲۲ پله پیش رفته و مقام ۱۴ ام را به خود اختصاص دهد.

در حال حاضر زیست‌فناوری یا بیوتکنولوژی يكي از مهم‌ترین محورهاي توسعه علمي، اجتماعي و اقتصادي كشورهاي جهان است و ارتقا بیوتکنولوژی به‌عنوان يكي از اساسی‌ترین شاخص‌های تعیین‌کننده توسعه محسوب می‌شود. به‌طورکلی هرگونه فعاليت هوشمندانه بشر در خلق، بهبود و توليد فراورده‌های گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصاً از طريق دست ورزي ژنتيكي آن‌ها در سطح مولكولي در حيطه زیست‌فناوری، قرار می‌گیرد. گستردگی‌ کاربرد بیوتکنولوژی‌ به شکلی‌ است‌ که‌، اقتصاد، بهداشت‌، درمان‌، محیط‌زیست‌، آموزش‌، کشاورزی‌، صنعت‌، تغذیه‌ و سایر جنبه‌های‌ زندگی‌ بشر را تحت‌ تأثیر شگرفت‌ خود قرار خواهد داد.