چهار شنبه 12 آبان 1395
  • تلفن تماس:021-88033910
1396/10/20 در ساعت 15:30:26

با همکاری معاونت علمی صورت گرفت؛

آغاز به کار مسابقه ربات شیشه‌شوی ساختمان‌های بلندمرتبه

با همکاری معاونت علمی صورت گرفت؛

مسابقه ربات شیشه شوی در پارک فناوری پردیس معاونت علمی فعالیت خود را آغاز کرد. این مسابقه مرداد ماه سال 1397 ربات‌های نهایی، در مرحله نخست ارزیابی شده و تیم‌های برتر برای حضور در مرحله اصلی و نهایی مسابقه معرفی می‌شوند.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از آنجایی که در کلان‌شهرهای ایران تعداد برج‌ها هر روز زیاد می‌شود و نیاز پاکیزه ماندن نمای ساختمان‌ها کاملاً محسوس است، از این رو مسابقه ربات شیشه شوی در پارک فناوری پردیس معاونت علمی برگزار می‌شود.

با توجه به اینکه تاکنون نمونه تجاری ساخته شده مناسبی برای ساختمان‌های بلندمرتبه در داخل کشور برای شست و شوی ساختمان‌ها به وسیله ربات ساخته نشده است و این اقدام همواره با اتکا به نیروی انسانی و هزینه‌های مالی و جانی فراوانی بوده است، برگزاری چنین مسابقه‌ای ضروری به نظر می‌رسد.

در همین راستا سامانه نوآوری باز پرابلم با همکاری پارک فناوری پردیس معاونت علمی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اقدام به برگزاری مسابقه ربات شیشه شوی کرده است.

مهندس حسین صابری، معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس معاونت علمی در آیین افتتاحیه مسابقه ربات شیشه شوی ساختمان‌های بلند مرتبه گفت: هدف ما ایجاد سیستم کامل و کارآمدی از ایده تا بازار است. 

وی توضیح داد: از موضوعات بسیار جدیدی است که نزدیک به دو سال از عمر آن می‌گذرد و تلاش ما این است که از طریق سامانه صدف (صنعت، دانشگاه، فناوری) ارتباط صنعت و دانشگاه را ایجاد و افرادی که به دنبال آن هستند را به هم معرفی کنیم.

صابری ادامه داد: از این طریق فرصت‌های شغلی دیده می‌شود. کارفرمایانی که به دنبال نیرو هستند می‌توانند نیروهای مورد نیاز خود را جذب کنند. افرادی که مسئله دارند، در پروژه مسئله خود را مطرح کنند و افرادی که جوابگو هستند را در سامانه صدف گرد هم بیاوریم. از این طریق به صورت عملی و نه در حد طرح و تئوری بستر مناسبی ایجاد می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد، نتیجه‌ای که امروز به دست می‌آید حل مسئله باشد و فرایند حل مسئله را که از خود مسئله مهم‌تر است را شروع کنیم و مسائل بیشتری را در سال آینده حل کنیم.

مرداد ماه سال 1397 ربات‌های نهایی، در مرحله نخست ارزیابی شده و تیم‌های برتر برای حضور در مرحله اصلی و نهایی مسابقه معرفی می‌شوند.

در چند دهه گذشته توجه به رباتیک و استفاده از ربات‌ها برای استفاده‌های روزمره شدیداً افزایش یافته است. در فضای آکادمیک نیز انواع مسابقات رباتیک، از مسابقات فوتبال ربات‌ها، تا جنگ ربات‌ها؛ از ربات‌های امدادگر تا پرنده به شدت زیاد شده است. دلیل افزایش این توجه، قابلیت ربات‌ها برای انجام کارهای تکراری یا فعالیت‌هایی ست که برای انسان سخت است. یکی از این کارهای سخت، تمیز کردن و شستن شیشه‌های برج‌هاست.

شرکت‌های ساختمانی و برج‌ها معمولاً به صورت دوره‌های چند ماهه، افرادی را استخدام می‌کنند تا شیشه‌ها را تمیز کنند. این کار ریسک بالایی دارد و همچنین از کیفیت مناسبی برخوردار نیست؛ چرا که دوره‌های زمانی طولانی بوده و ممکن است پس از مدت کوتاهی دوباره کثیف شود.

مسابقه «ربات‌های شستشو دهنده» به سفارش پارک فناوری پردیس معاونت علمی و همکاری این معاونت برگزار می‌شود. این مسابقه  جایزه نقدی 100 میلیون تومانی و هم‌چنین جایزه تضمین قرارداد خرید خدمات به مبلغ 200 میلیون تومان از تیم برنده توسط پارک علم و فناوری پردیس معاونت علمی  را در بردارد.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری