چهار شنبه 12 آبان 1395
  • تلفن تماس:021-88033910
1396/10/21 در ساعت 12:00:27

آذربایجان شرقی می‌تواند به قطب “زیست فناوری” کشور تبدیل شود

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه ۱۲ طرح دانش بنیان زیست فناوری را در استان جزو اولویت هاست گفت: این استان ظرفیت و قابلیت بالایی داشته و می‌تواند قطب زیست فناوری و به الگوی سایر استان‌ها تبدیل شود.

آذربایجان شرقی می‌تواند به قطب “زیست فناوری” کشور تبدیل شود

مجید خدابخش در جلسه ستاد زیست فناوری آذربایجان شرقی با اشاره به الگوهای موفق سرمایه گذاری در استان اظهار کرد: الگوهای موفقی که اشتغال بالایی دارند، می‌تواند به عنوان الگوی توسعه شرکت‌های دانش بنیان مورد توجه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه غنای فکری و منابع مالی خوب در استان داریم ولی این منابع به علم و فکر متصل نمی‌شود تا ایده‌های فناورانه تجاری سازی شود افزود: برخی از مردم رقم‌های بالایی را در بانک‌ها سرمایه گذاری می‌کنند که باید به عرصه تولید و اشتغال وارد شوند و در ایجاد و تجاری سازی ایده‌ها به کار گیری شوند.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه اقتصاد و صنعت دانش بنیان هم ریسک دارد و هم سود بالایی دارد گفت:  شرکت‌های دانش بنیان،  دارایی فیزیکی چندانی ندارند ولی در بورس به فروش می‌رسند که برخی از آن‌ها بیش از ۱۰۰۰ میلیارد سرمایه دارند.

وی خواستار فعال سازی خوشه‌های «نانو»،   «بیو» و «های تک» باید فعال‌تر شود تصریح کرد: ورشکستگی اغلب کارخانجات به دلیل این است که خود را با تکنولوژی روز تطبیق نمی‌دهد و درشان تخته می‌شوند، بنابراین نباید از فناوری روز و نسل تکنولوژی روز عقب افتاد چراکه امکان رقابت محصولات در بازار جهانی وجود ندارد.

خدابخش با بیان اینکه در حوزه پزشکی، تکنولوژی حرف اول را می‌زند ابراز داشت: دنیا در جهت توسعه تکنولوژی دانش بنیان حرکت می‌کند چراکه ارزش افزوده زیادی دارد بنابراین باید مدل و روش کار را پیدا کنیم و در استان اجرایی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بروکراسی اداری سرمایه گذاری به ویژه در حوزه دانش بنیان را باید به حداقل برسانیم و ریسک این شرکت‌ها را پوشش دهیم افزود:  ویژگی این محصولات این است که بازار دارند و روز به روز تقاضا افزایش می‌یابد.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: خرید آمبولانس برای ما یک میلیارد تومان تمام می‌شود که می‌توانیم در داخل کشور در این زمینه کار کنیم و فعالیت‌های ارزش افزوده را توسعه دهیم.

وی با تاکید بر اینکه ۱۲ طرح دانش بنیان زیست فناوری را در استان جزو اولویت هاست گفت: این استان ظرفیت و قابلیت بالایی دارد و می‌تواند قطب زیست فناوری و به الگوی سایر رشته‌ها و استان‌ها تبدیل شود.

خدابخش با یادآوری اینکه در آنفولانزای مرغی بیش از ۲۰ هزار قطعه مرغ در کشور معدوم شد چراکه واکسن آن در ایران تولید نمی‌شود و آلمان تولید کرده و عربستان خریداری کرده و موضوع را به تنش سیاسی تبدیل می‌کند ابراز داشت: ما ظرفیت تولید این واکسن را در استان داریم و نباید در راه اندازی تولید این نوع واکسن در استان تعلل کرده و وقت را از دست بدهیم ضمن اینکه در برنامه ششم دولت خرید واکسن‌های حیوانی تولیدی را در کشور تضمین کرده است.