چهار شنبه 12 آبان 1395
  • تلفن تماس:021-88033910
1397/02/24 در ساعت 09:55:02

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی

انگیزه محققان قبل از برجام بیشتر بود/تولید کننده داخلی رقیب نداشت

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی گفت: انگیزه محققان داخلی به عنوان ایفاگر نقش مهم در تولید محصولات و تکنولوژی ها قبل از برجام بیشتر بود.

دکتر مصطفی قانعی  در خصوص اتفاقاتی که در خصوص برجام رخداده است اظهار کرد: قبل از برجام فرصت بسیار خوبی برای گرایش مسئولان به تولیدات داخل فراهم شد و از سوی دیگر انگیزه محققان داخلی به عنوان ایفاگر نقش مهم در محصولات و تکنولوژی ها افزایش یافت.

وی افزود: دلیل انگیزه محققان این بود که تولید کننده با فضایی که رقیب خارجی ندارد دست به تولید محصول بر پایه دانش می زند و امکان شکست خوردن وجود ندارد؛ این یک فضای خوب برای تولید کنندگانی است که به دنبال تولید محصول با تکنولوژی بالا هستند.

به گفته دبیر ستاد توسعه  زیست فناوری،به عنوان مثال تولید در دارو هم قبل از برجام آغاز شده، ادامه دارد و خواهد داشت.

وی افزود: حضور کشورها در برجام و عدم حضور آنها به حال محققان کشورمان تاثیری نداشته و نخواهد داشت.

قانعی با تاکید بر اینکه بدنه علمی ما تاکنون حفظ شده و کارها را پیش می بریم، خاطر نشان کرد: البته در این مسیر با چالش هایی روبرو هستیم که تامین قطعات در بعضی فناوری ها از جمله این چالش ها هستند که می بایست بر طرف شوند.

وی پیشرفت فناوری ها و توسعه یافته های پژوهشی گفت: شاید کار سخت تر شود ولی باید مدیریت کنیم و کار را پیش ببریم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری نقش دولت را در برطرف سازی چالش ها تاثیرگذار دانست و عنوان کرد: محققان و تیم های تخصصی این ظرفیت را دارند که با تجربیات قبلی کار را پیش ببرند و به مرحله تولید برسند.

0%