چهار شنبه 12 آبان 1395
  • تلفن تماس:021-88033910
1396/12/06 در ساعت 13:56:32

با حمایت ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی انجام شد

برگزاری نشست ترویجی زیست‌فناوری دانش‌آموزی در استان لرستان

با حمایت ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی انجام شد

سمينار ترويجي زيست فناوري دانش آموزي استان لرستان با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف ترویج و توسعه مفهوم زیست فناوری در کشور، اقدام به برگزاری سمينار ترويجي زيست فناوري دانش آموزي در استان های مختلف کرده است.
بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی این طرح که با عنوان طرح مراکز پیشگام زیست فناوری دانش آموزی نامگذاری شده است در استان های تهران، یزد، اصفهان، لرستان، خوزستان، فارس و مازندران اجرا خواهد شد.
در این مراسم، خدانظر دریکوند مدیر کل آموزش و پرورش لرستان در نشست ترویجی زیست فناوری دانش آموزی بر دوستی دانش آموزان با طبیعت تاکید کرد و گفت: وجود فناوری‌های نوین در عرصه‌های کشاورزی و زیست فناوری از جمله مباحثی است که باید دانش آموزان را به آن ترغیب و تشویق کرد.
وی افزود: طبیعت با خود اسراری دارد که پی بردن به آن می تواند بشر را در حفظ طبیعت وحفظ  گونه های مختلف گیاهی و جانوری کمک کند.
دریکوند در ادامه تصریح کرد: یکی از گونه های جانوری که در جنگل های بلوط زاگرس وجود دارد سنجاب است که نقش موثری در تکثیر جنگل های بلوط دارد و نابودی  این گونه جانوری می تواند به نابودی جنگل های بلوط منجر شود.
وی ادامه داد: سنجاب برای ذخیره زمستان خود اقدام به  پنهان کردن میوه بلوط در دل خاک می کند و پس از انجام این کار تنها تعدادی از آنها را به خاطر می سپارد و با فراموشی او خودبخود کار تکثیر بلوط در جنگل های زاگرس بدون مشارکت انسانها  انجام می شود و باید قدر این گونه ارزشمند جانوری را دانست و از آن محافظت کرد.
در ادامه این مراسم، نرگس ابدالی عضو تیم تدوین محتوی زیست فناوری دانش آموزی پژوهش سرای انستیتو پاستور شمال کشور، گفت: انستیتو پاستور کشور با چاپ کتب الگویی برای اولیا دانش آموزان و معلمان آموزش عالی در قالب انیمیشن پازل و بازی های پیش دبستانی تا دانشگاهی در این راستا باعث ترغیب و تشویق دانش آموزان  به زیست فناوری شد ه است.
 وی، همکاری مدارس و انستیتو پاستور شمال کشور رامثبت ارزیابی کرد و افزود: آموزش مدارس در قالب کلاسهای آموزشی از مهمترین برنامه های این انستیتو در سراسر کشور است. 
ابدالی با اشاره به کاربردهای فراوان رشته زیست فناوری در دنیا تصریح کرد: زیست فناوری در حوزه های مختلفی مانند تشخیص زودهنگام، پیش بینی بروز در آینده و درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد فراوان یافته است و اگر ایران نیز به این رشته توجه ویژه‌ای کند در حوزه پزشکی می‌تواند از زیست فناوری بهره بگیرد.
وی همچنین تاکید کرد: زیست فناوری در استفاده بیشتر و بهتر از گیاهان و جانوران با هدف افزایش امنیت غذایی نیز کاربرد دارد و با توجه به اینکه امنیت غذا یکی از مهم ترین نیازهای جوامع است همه کشورها به فکر استفاده بهینه از این رشته افتاده‌اند.
ابدالی در ادامه با اشاره به اینکه آشنا کردن دانش آموزان با رشته زیست فناوری از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: ستاد توسعه زیست فناوری باید به گونه ای عمل کند که در حوزه دانش آموزی در آینده شاهد دریافت جایزه نوبل به همت تلاش و کوشش این دانش‌آموزان باشیم.

 

منبع خبر: معاونت علمی وفناوری