چهار شنبه 12 آبان 1395
  • تلفن تماس:021-88033910
1396/12/08 در ساعت 14:39:33

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی

نهادینه سازی زیست شناسی سامانه ها در کشور نیازمند تربیت نیروی متخصص است

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری،با تاکید براینکه زیست شناسی سامانه ها علم میان رشته ای و تاثیرگذار در تمام رشته ها است، نهادینه سازی این علم در کشور را نیازمند اقدامات اساسی از جمله تربیت نیروی انسانی زبده و همچنین تشکیل یک انجمن تخصصی دانست.

دکتر مصطفی قانعی روز سه شنبه در حاشیه برگزاری افتتاحیه سومین کنفرانس زیست شناسی سامانه‌های ایران در سالن شهید چمران دانشگاه تربیت مدرس اظهارکرد: یکی از بحث های امروز در خصوص تشکیل انجمنی برای زیست شناسی سامانه ها به منظور نهادینه سازی تدریجی این علم در کشور بود.
وی با تاکید براینکه، زیست‌شناسی سامانه‌ها رویکردی دگرگون‌ساز در حوزه زیستی، پزشکی و دارویی است، اظهاکرد: حوزه زیست شناسی سامانه ها در بسیاری از بخش ها و رشته ها از جمله سلامت، غذا و کشاورزی حرف برای گفتن دارد و این علم از قابلیت تاثیرگذاری در تمام رشته ها برخوردار است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی افزود: بعنوان مثال زیست‌شناسی در حوزه پزشکی بر مبنای P4 Medicine، متشکل از پیش‌بینی، پیشگیری و درمان است و رسیدن به اهدافی همچون پیش بینی و پیشگیری در بسیاری از بیماری‌ها تنها از طریق زیست‌شناسی سامانه‌ها میسر می باشد 
وی با بیان اینکه، از طریق این روش می‌توان به سرعت بیماری‌ها را در افراد پیش‌بینی و از آن‌ها پیشگیری کرد، به تصویب رشته زیست شناسی سامانه ها از سوی وزارت بهداشت، اشاره و ورود این رشته به عرصه سلامت و تبدیل مباحث این رشته به راهنمای بالینی و دستورالعمل را نیازمندکار سنگین، پیچیده و مهمتر تربیت نیروی متخصص بیشتر دانست. 
وی همچنین یکی از دلائل بالابودن هزینه های بخش سلامت در کشور را ناتوانی در پیشگیری و ابتلا به انواع بیماری دانست و با بیان اینکه، امروزه سرطان‌ها، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و تنفسی مهمترین بیماری‌هایی انسان محسوب می شوند، ادامه داد:این در حالی است که امروز از طریق علم سامانه های زیست شناسی و روش های جدید به راحتی می توان برای جلوگیری از ابتلاء به این نوع بیماریها پیش‌بینی کرد که در چه افرادی احتمال ابتلا بیشتر و در چه افرادی کمتر است. 
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری گفت:بنابراین تکنولوژی موجود در زیست شناسی سامانه ها از قدرت پیشگویی برخوردار است و می تواند حتی تشخیص دهد که یک بچه در معرض چه بیماری هایی قرار دارد و چه اقداماتی باید برای پیشگیری از جلوگیری از ابتلاء آن به بیماری صورت گیرد.
قانعی افزود:برای مثال ما می دانیم که مصرف فیبرها، سبزیجات بالا مانع از بروز سرطان روده می شوند اما نمی دانیم چه کسانی در معرض آن قرار دارند لذا نمی توانیم یکسری دستورالعمل برای همه بصورت یکسان تعریف کنیم. حال اگر قدرت تشخیص افراد در معرض خطر به این نوع سرطان را داشته باشیم می توان خودشان را درجلوگیری از این بیماری مشارکت داد.
وی با تاکید براینکه امروزه طب حوزه گرانی است و البته گران تر نیز خواهد شد، اظهارکرد: اگر بتوانیم زیست شناسی سامانه ها را وارد علوم مختلف از جمله پزشکی کنیم درمان های ارزان و پیشگیرانه را شاهدخواهیم بود.
قانعی با بیان اینکه، این کنفرانس با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناروی ریاست جمهوری برگزار می شود اظهارکرد: در واقع ما به لحاظ قانونی موظف به رصد علوم جدید در دنیا به منظور جلوگیری از عقب ماندگی علمی هستیم.
وی با اشاره به اینکه، زیست شناسی سامانه ها یکی ازعلومی است که اگر به آن پرداخته نشود با فاصله زیادی از دنیا قرار خواهیم گرفت، افزود: بر اساس این علم محققان ما هرکدام به جای اینکه تک رشته ای بصورت جمعی کار خواهند کرد.
دکترقانعی در تشریح بیشتر علم زیست شناسی سامانه ها اظهارکرد:تصور کنید همه علوم نور هستند اما اگر ما زیست شناسی سامانه را عدسی فرض کنیم، این علم همه را در نقطه کانونی متمرکز می کند بنابراین همه رشته ها کاربردی هستند اما زیست شناسی سامانه ها عدسی متمرکز کننده پرتوها در نقطه تحول محسوب می شود.
سومین کنفرانس دو روزه زیست شناسی سامانه های ایران (Systems Biology) با محوریت ستاد توسعه زیست فناوری کشور و صندوق حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری امروز سه شنبه در دانشگاه تربیت مدرس تهران افتتاح و تا فردا 9 اسفندماه ادامه خواهد داشت.
زیست شناسی سامانه ها بر مطالعه برهمکنش های پیچیده درون سامانه های زیستی با رویکردی کلی نگر به جای جزئی نگر تمرکز دارد. این رویکرد منجر به دگرگونی عرصه های زیستی خواهد شد.
در این کنفرانس ملی که با سخنرانی دانشمندان تراز اول دنیا از کشورهای آمریکا، آلمان، کانادا، دانمارک، سنگاپور، ترکیه و برگزار می شود، آخرین دستاوردهای علمی زیست‌شناسی سامانه‌ها در حوزه های پزشکی، دارویی، کشاورزی و صنعتی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
این رویداد مهم علمی در حوزه زیستی به منظور آشنایی هر چه بیشتر استادان و پژوهشگران، با آخرین دستاوردها و توسعه این رویکرد راهبردی برگزار می شود.

منبع خبر: ایرنا