تولید داروهای خاص در دستور کار محققان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی

1402/06/13 در ساعت 12:00:00

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از راه‌اندازی پژوهشکده شیمی دارویی با هدف رفع نیازهای داخلی و خودکفایی در تولید داروهای خاص خبر داد.

تولید داروهای خاص در دستور کار محققان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی

دکتر حسن زمانیان گفت: طبق آمار موجود سالانه حدود ۳ میلیارد دلار ارز برای واردات دارو و مواد اولیه و حدواسط دارویی به کشور هزینه می‌‎شود که بخش قابل توجهی از این واردات مربوط به مواد اولیه و یا حد واسط دارویی و بهداشتی است که عمدتاً توسط صنایع شیمیایی و  دارویی و آرایشی بهداشتی در کشور به محصولات نهایی تبدیل می‌شوند.

وی با تاکید بر هم‌افزایی این پژوهشکده با سایر مؤسسات فعال در حوزه شیمی دارویی، خاطر نشان کرد: کسب و ایجاد دانش فنی تولید بسیاری از این مواد به توسعه و گسترش کیفی و تخصصی شدن پژوهشکده‎‌های فعال در این حوزه نیاز دارد. بر همین اساس ایجاد پژوهشکده شیمی دارویی در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران می‌تواند با سایر مراکز و مؤسسات فعال در زمینه تولید مواد اولیه و حدواسط دارویی هم‌افزایی داشته باشد.

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با بیان این‌که از دیرباز پژوهشکده‌های فناوری‌های شیمیایی و زیست فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در این حوزه اقداماتی را انجام داده‌اند و منشأ ایجاد چندین شرکت دانش‌بنیان در این حوزه بوده‌اند، گفت: ایجاد پژوهشکده‌ای تخصصی در حوزه صنعت شیمی دارویی می‌تواند به شکل‌گیری و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین تربیت نیروهای حرفه‌ای در این زمینه کمک کند.

زمانیان، انجام تحقیقات و پژوهش‌‎‌های کاربردی و توسعه‌‎ای برای ایجاد و توسعه دانش‌ فنی تهیه و تولید مواد اولیه و حدواسط صنایع دارویی و بهداشتی را از اهداف و سیاست‌های اصلی راه‌اندازی پژوهشکده شیمی دارویی دانست و یادآور شد: همچنین انجام تحقیقات بنیادی و توسعه مرزهای دانش با هدف ایجاد و گسترش محصولات و فرایندهای نوین در حوزه صنایع دارویی و بهداشتی، تربیت و پرورش نیروهای متخصص و کارآمد در زمینه صنایع دارویی و بهداشتی از طریق برگزاری دوره‌‎های تحصیلات تکمیلی، دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و بلندمدت و کارگاه‎‌های آموزشی عمل، تقویت روحیه همکاری و فعالیت‎های علمی و فناوری گروهی و تیمی و ایجاد آزمایشگاه‌های پژوهشی، تخصصی و مرجع، از دیگر اهدافی است که در این پژوهشکده دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: پژوهشکده شیمی دارویی با چهار گروه پژوهشی «سنتز ترکیبات دارویی آلی»، «سنتز ترکیبات دارویی معدنی»، «داروهای گیاهی» و «فرمولاسیون و افزایش مقیاس مواد دارویی» فعالیت خواهد داشت. در گروه سنتز ترکیبات دارویی آلی پژوهش‌های مرتبط به سنتز مواد اولیه، حد واسط‌ها و مواد مؤثره دارویی آلی انجام خواهد شد. گروه سنتز ترکیبات دارویی معدنی تحقیقات مربوط به سنتز مواد اولیه، حد واسط‎‌ ها و مواد مؤثره دارویی معدنی پیگیری می‌شود.

وی فعالیت گروه داروهای گیاهی را پژوهش‌ درباره استخراج، شناسایی و خالص‌سازی مواد مؤثره گیاهان دارویی و ترکیبات طبیعی که دارای کاربردهای دارویی و بهداشتی-آرایشی است، ذکر کرد و یادآور شد: گروه فرمولاسیون و افزایش مقیاس مواد دارویی در مورد فرمولاسیون داروها، شکل‌دهی و افزایش مقیاس (کسب و تکمیل دانش فنی تولید نیمه‌صنعتی و صنعتی) و در نهایت مستندسازی دانش فنی (بررسی توجیه فنی و اقتصادی ترکیبات حاصل در پروژه‌ها و ارزش‌گذاری دانش فنی) فعالیت خواهد داشت.

زمانیان با بیان این‌که پژوهشکده فناوری‏‌های شیمیایی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از ابتدای تاسیس سازمان در زمینه تولید مواد اولیه دارویی و استخراج مواد مؤثره گیاهان دارویی فعالیت‌های قابل توجهی انجام داده است، گفت: برخی از طرح‌های نیمه‌صنعتی اجرا شده در این پژوهشکده در حوزه شیمی دارویی بوده و با توجه به امکانات موجود و همچنین امکان گرفتن خدمات آزمایشگاهی از سایر مراکز و مؤسسات، از ظرفیت‌‎های موجود در بخش‌های مختلف سازمان و کشور در این خصوص نیز استفاده خواهد شد.

وی افزود: طرح‌هایی از جمله تولید اسید سالیسیلیک در مقیاس ۱۰ کیلو در هر بچ، طراحی و ساخت دستگاه استخراج جامد- مایع، تهیه آلژینات دندانپزشکی، تولید نیمه‌صنعتی صمغ گزانتان، تهیه ماده دارویی فروس فومارات، تولید نیمه‌صنعتی بنتون ۳۴ و ژلتون و تولید نیمه‌صنعتی دایکون (سدیم دی استات)؛ طرح‌های نیمه صنعتی هستند که در پژوهشکده فناوری‌های شیمیایی در حوزه شیمی دارویی اجرا شده است.

ریبونوکلئیک اسیدها در سطح سلول‌ها

1402/11/04 در ساعت 15:25:49

ریبونوکلئیک اسیدهای سطح سلولی در جذب نوتروفیل‌ها به محل‌های التهابی نقش دارند.

ریبونوکلئیک اسیدها در سطح سلول‌ها

صندوق دانش بنیان حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری

1402/11/02 در ساعت 18:45:41

پیوستن صندوق حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری به مجموعه‌ی دانش بنیان

صندوق دانش بنیان حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری

حضور ایران در نمایشگاه عرب هلث با حمایت صندوق تجهیزات پزشکی

1402/08/27 در ساعت 14:29:58

پاویون ملی ایران در نمایشگاه عرب هلث دبی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری ریاست جمهوری مستقر خواهد شد. این نمایشگاه فرصتی مناسب برای شرکت‌های دانش بنیان و فناور ایرانی برای معرفی طرح‌های سرمایه‌پذیر خود به جهانیان علاقه‌مند و فعال در این حیطه می باشد.

حضور ایران در نمایشگاه عرب هلث با حمایت صندوق تجهیزات پزشکی

جیتکس 2023 امارات، بزرگترین نمایشگاه فناوری اطلاعات

1402/08/03 در ساعت 09:28:22

GITEX GLOBAL، بزرگ‌ترین رویداد فناوری اطلاعات در جهان، در تاریخ 24 تا 28 مهر ماه ۱۴۰۲ در شهر دبی برگزار شد.

جیتکس 2023 امارات، بزرگترین نمایشگاه فناوری اطلاعات

افتتاح مرکز نوآوری و صنایع خلاق توان‌بخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران

1402/07/25 در ساعت 12:03:12

بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دانشگاه علوم پزشکی ایران در شهریورماه، راه اندازی مرکز نوآوری و خلاق در حوزه توان‌بخشی با حضور معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری با حضور دکتر عبدالرضا پازوکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر

افتتاح مرکز نوآوری و صنایع خلاق توان‌بخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران

حضور صندوق زیست فناوری در نشست اکوسیستم نوآوری ایران در نمایشگاه ایران فارما

1402/07/15 در ساعت 15:07:26

دکتر سیدیحیی رهنمایی: براي توسعه زيست بوم نوآوري حتما به ايجاد اركان و اجزاي آن و در مرحله بعد ايجاد هماهنگي و ارتباط معنادار و هوشمند بين اجزاي زيست بوم نياز داريم.

حضور صندوق زیست فناوری در نشست اکوسیستم نوآوری ایران در نمایشگاه ایران فارما
نظر جدید
0%